מה זה שחזור מידע ומי צריך את זה?

לא פעם ולא פעמיים קרה שמחשב קרס ולא מגיב ואתם המומים חושבים מה ניתן לעשות, הרי כל התמונות מחתונה ועד בר מצווה של הילד היו בו. אז בדיוק במקרים האלו נכנסת לתמונה חברה שמתמחה בשחזור מידע. בדרך כלל לחברות האלו יש מעבדות מאובזרות וצוות מקצועי מנוסה, שיכולים להציל את המידע, שהיה נשמר בהארד דיסק של המחשב.

אבל לפני, שנדבר על שחזור מידע, בואו נדבר דווקא על גיבוי מידע. זה דבר, שהוא מאוד קריטי ויכול לעזור למנוע מצבים לא נעימים ומקרים של איבוד קבצים, תמונות, וידאו ועוד. כיום, לאור זה, שרב האינפורמציה נשמרת במחשב שלנו רצוי ואף חובה לבצע גיבוי לקבצים חשובים.

מה זה שחזור מידע ומי צריך את זה

ניתן לעשות את בכמה דרכים, אחת – הכי פשוטה והכי זמינה, היא לרכוש דיסק קשיח נייד לשמור את העתק של הקבצים בו. היום עם התקדמות של טכנולוגיות, ניתן למצוא דיסק קשיח נייד בנפח גדול, שיכול לספק צרכן פרטי. אבל זו שיטה, שפחות תתאים לאנשים, שהעיסוק העיקר שלהם – עבודה עם מחשב, כגון בונה אתרים, יעוץ קידום אתרים ,כותבי תוכן, מנהלי פלטפורמות למיניהן וכדומה. המחנה המשותף של אותם אנשים – הוא, שרב העבודה נעשית בעזרת המחשב והם נדרשים לשמור מלא פרטים חיוניים ונחוצים לעבודה. אז במקרים כאלו ודומים להם מתאימה יותר חבילה משולבת, שמורכבת מביצוע גיבוי מקומי וביצוע גיבוי בענן. כאשר לכל אחת מהשיטות, יש יתרונות וחסרונות, אבל כאשר זה נעשה במקביל, אז זו שיטה מנצחת.

אין גיבוי. מה עושים?

לאחר שחידדנו את חשיבות של נושא גיבוי מידע בזמן, נעבור לצד השני של המטבע, או ליתר הדיוק לאותו מצב, שבו לא נעשה גיבוי כפי שהומלץ. אם קרה מצב והמחשב קרס ואינו מגיב, אז תניחו לו. אל תחפשו פתרונות קסם ברשת אלא תחפשו חברה, שמתמחה בשחזור מידע ותפנו אליה בלי שאתם בכלל נוגעים במחשב. הצוות של החברה ינחה אותכם בדיוק מה לעשות וכך תוכלו למנוע נזקים יותר גדולים וגלובאליים. במקרה השני, כאשר אתם גיליתם, שבטעות נמחקו את הקבצים החשובים, אל תלחצו לפני הזמן. דבר ראשון, תמיד תבדקו בפח זבל. משום מה, דווקא הדבר הכי בסיסי הזה רובנו שוכחים לעשות. עוד אופציה שיכולה לבוא לעזר, זה להריץ חיפוש במחשב של אותו קובץ. קרה ולא מצאתם את מה שנאבד, ההמלצה החמה לא לנסות לבצע שחזור לבד אלא בכל מקרה לפנות למעבדה לשחזור מידע. להם יש את הניסיון ואת הכלים לכך שהמשימה תצליח.

מה זה שחזור מידע

אבל, היות ולא כולם מסכימים עם זה ויהיו כאלו, שיגידו שניתן לבצע שחזור מידע לבד ויש מגוון רחב של תוכנות במומלצות ברשת. אי אפשר להתווכח עם עובדה, שיש תוכנות כאלו ואחרות, אבל ויש אבל גדול מאוד אף אחד אינו אחראי על כל המידע שאתם מנסים לשחזר דרכן. זאת אומרת, שאם אתם פונים לחברה, שמבצעת שחזור מידע אז הם מתחייבים לכך שהמידע ששוחזר הועבר אך ורק אליכם, במידה ואתם מנסים לבצע שחזור נתונים בעזרת תוכנה, שמצאתם והורדתם ברשת, אז כאן מתעוררת שאלה: “מי עוד נחשף למידע שלכם?” עוד דבר, שאתם צריכים לקחת בחשבון במידה והחלטתם לשחזר לבד: במידה ולא תצליחו, תמיד קיים סיכוי לכך, שבעקבות הניסיון שחזור כשל יכול להיגרם נזק בלתי הפיך ואז גם בחברה הכי מתקדמת לא יכלו לעזור.

סיכום

לסיכום: קודם כל תמיד מומלץ לבצע גיבוי למחשב בעזרת אחת מהשיטות שנזכרו. ביצוע גיבוי לפעמים יכול להציל פרויקט וכתוצאה לשמר מקום עבודה. אך, במידה ולא נעשה גיבוי וקרתה תקלה במחשב, שלא נותנת אפשרות לגשת לקבצים הדרושים או שקבצים נמחקו בטעות, אל תיקחו סיכון! פנו למעבדה מקצועית לשחזור מידע, סמכו עליהם, הם יודעים את העבודה, בעזרתם תקבלו את כל הקבצים בחזרה.